2017-06-08

Promocja książki "Modlitwy nad jeziorem" św. Mikołaja (Velimirowića)

 

 

    W najbliższą niedzielę, 11 czerwca, w naszym monasterze tuż po Boskiej Liturgii, zostanie odsłużony akatyst ku czci św. Dymitra Sołuńskiego. Następnie, po nabożeństwie, odbędzie się promocja książki „Modlitwy nad jeziorem” autorstwa św. Mikołaja (Velimirovića). Książkę zaprezentuje jej tłumacz, o. Remigiusz Sosnowy.

    „Modlitwy nad jeziorem” są zbiorem wierszy, modlitw, głębokich przemyśleń św. Mikołaja (Velimirovića) dotyczących człowieka, jego życia, relacji wobec Boga, wobec stworzenia… Św. Mikołaj spisał  „modlitwy” w latach 1921-1922, gdy pełnił swoją biskupią posługę w Ochrydzie. Bez wątpienia każdy może odnaleźć w przemyśleniach świętego władyki myśli, które obudzą jego duszę i zmobilizują do większego wysiłku duchowego.


Boska Liturgia rozpocznie się tradycyjnie o godzinie 9.00 w cerkwi św. Dymitra Sołuńskiego.


    Św. Mikołaj (Velimirović) – urodził się w 1880 r. w małej wsi w centralnej Serbii. Ukończył studia w Belgradzie, Oxfordzie, Genewie. Jeden z najwybitniejszych hierarchów Cerkwi Prawosławnej XX wieku. Więzień obozu w Dachau. Odszedł do Boga w 1956 roku na wygnaniu, w Stanach Zjednoczonych. W maju 2003 roku Serbska Cerkiew Prawosławna kanonizowała władykę, nazwanego „świętym władyką Mikołajem”, „Nowym Chryzostomem” czy „Najmądrzejszym Serbem”.

 
serwisy internetowe strony internetowe