DzieÅ„ 22 listopada jest dla naszego monasteru jednym z najważniejszych momentów w roku. Tego dnia przypada dzieÅ„ pamiÄ™ci patrona naszej monasterskiej kaplicy Å›w. Nektariusza EgiÅ„skiego. Podobnie jak w latach poprzednich Å›wiÄ…teczne uroczystoÅ›ci rozpoczęły siÄ™ 21 listopada nabożeÅ„stwem caÅ‚onocnego czuwania, które celebrowali ojcowie monasteru oraz ks. Eliasz Suproniuk i ks. MikoÅ‚aj Dejneko. W czasie nabożeÅ„stwa zebrani wysÅ‚uchali nie tylko, czytanych jak i Å›piewanych, tradycyjnych psalmów, stichir i troparionów przygotowanych na dzieÅ„ pamiÄ™ci egiÅ„skiego cudotwórcy ale również sÅ‚owa samego Å›w. Nektariusza. Oto część odczytanego tekstu:
Bracia moi! Wielce miÅ‚osierny Bóg pragnie szczęścia nas wszystkich zarówno w tym życiu, jak i w przyszÅ‚ym. Dlatego też powoÅ‚aÅ‚ swojÄ… Å›wiÄ™tÄ… Cerkiew, żeby oczyszczaÅ‚a ona nas od grzechów, uÅ›wiÄ™caÅ‚a, jednoczyÅ‚a z Bogiem i darowaÅ‚a nam niebiaÅ„skie bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwa.
Cerkiew czeka na nas...
22 listopada nasza wspólnota bÄ™dzie Å›wiÄ…tecznie wspominać pamięć Å›w. Nektariusza z Eginy. W naszym monasterze znajduje siÄ™ kaplica, której patronem jest wÅ‚aÅ›nie ten wielki Å›wiÄ™ty XX wieku. Åšw. Nektariusz jest szczególnie znany jako lekarz osób cierpiÄ…cych na choroby nowotworowe.
Porządek nabożeństw:
21 listopada - czwartek:
17.00 - nabożeństwo całonocnego czuwania.
22 listopada - piÄ…tek:
9.00 – ÅšwiÄ™ta Liturgia, molebien z akatystem do Å›w. Nektariusza, maÅ‚e poÅ›wiÄ™cenie wody.
Wszystkie nabożeństwa odbędą się w znajdującej się na terenie monasteru kaplicy św. Nektariusza z Eginy.
ByÅ‚o to 26 października 1987 r. Godzina na pewno daleko po 22-giej. Thessaloniki hucznie Å›wiÄ™towaÅ‚y pamięć swego patrona Å›w. Dymitra, jak również wyzwolenie spod jarzma pięćsetletniej okupacji tureckiej (póÅ‚nocna Grecja w porównaniu do poÅ‚udniowej części kraju wyzwolona zostaÅ‚a prawie sto lat później).
Cerkiew Å›w. Dymitra byÅ‚a jeszcze otwarta i ciÄ…gle zachodzili do niej ludzie, którzy kÅ‚aniali siÄ™ relikwiom wielko mÄ™czennika. W tym czasie w Å›wiÄ…tyni znajdowaÅ‚o siÄ™ nie wiÄ™cej niż trzydzieÅ›ci, może czterdzieÅ›ci osób. Gromadka dziesiÄ™ciu kobiet otaczaÅ‚a póÅ‚kolem relikwiarz i Å›piewaÅ‚a paraklis do Å›w. Dymitra. Jedynym duchownym w tym czasie w cerkwi byÅ‚ nowo wyÅ›wiÄ™cony diakon, któremu towarzyszyÅ‚a jego matuszka. Proboszczem byÅ‚ wtedy obecny metropolita Werii Panteleimon. PoprosiÅ‚ on diakona, żeby wraz z matuszkÄ… na niego zaczekali. Nagle kobiety Å›piewajÄ…ce paraklis zaczęły krzyczeć! Diakon szybko pobiegÅ‚ w ich stronÄ™, a...
8 listopada br. nasza wspólnota uroczyÅ›cie wspominaÅ‚a pamięć patrona monasteru Å›w. Dymitra SoÅ‚uÅ„skiego. W Å›wiÄ…tecznych uroczystoÅ›ciach wzięło udziaÅ‚ wielu przybyÅ‚ych wiernych i pielgrzymów oraz duchowieÅ„stwo z okolicznych parafii jak i diecezji biaÅ‚ostocko-gdaÅ„skiej, Å‚ódzko-poznaÅ„skiej oraz przemysko-nowosÄ…deckiej.
ÅšwiÄ…teczne uroczystoÅ›ci rozpoczęło caÅ‚onocne czuwanie któremu przewodniczyÅ‚ ks. Anatol Tokajuk. O godzinie 23.00 zostaÅ‚ odsÅ‚użony akatyst ku czci Å›w. Dymitra SoÅ‚uÅ„skiego. NastÄ™pnie o póÅ‚nocy rozpoczęła siÄ™ pierwsza Å›wiÄ…teczna Liturgia. PrzewodniczyÅ‚ jej ks. Walenty Olesiuk. Kazanie wygÅ‚osiÅ‚ ks. Aleksy Petrowski. O godzinie 8.00 zostaÅ‚ dokonany czyn maÅ‚ego poÅ›wiÄ™cenia wody. NastÄ™pnie odsÅ‚użono akatyst ku czci Å›w. Dymitra SoÅ‚uÅ„skiego. O godzinie 10.00 rozpoczęła siÄ™ gÅ‚ówna Å›wiÄ…teczna Liturgia której przewodniczyÅ‚ Jego Eminencja Sawa, Metropolita Warszawski i caÅ‚ej Polski. W okolicznoÅ›ciowym kaz...
7 listopada - czwartek:
17.00 - nabożeństwo całonocnego czuwania,
23.00 - akatyst ku czci św. Dymitra Sołuńskiego.
8 listopada - piÄ…tek:
00.00 - Święta Liturgia,
8.00 - małe oświęcenie wody, akatyst ku czci św. Dymitra Sołuńskiego,
9.30 – powitanie Jego Eminencji Metropolity Sawy,
10.00 - Święta Liturgia.
Wszystkie nabożeństwa odbędą się w cerkwi św. Dymitra Sołuńskiego.
W dniach 18-19 sierpnia tradycyjnie nasza wspólnota uroczyÅ›cie obchodziÅ‚a Å›wiÄ™to Przemienienia PaÅ„skiego.
ÅšwiÄ…teczne uroczystoÅ›ci rozpoczęło caÅ‚onocne czuwanie (wsienoszcznoje bdienie) któremu przewodniczyÅ‚ ks. mitrat Leon Sajewicz. O godzinie 23.00 zostaÅ‚ odsÅ‚użony akatyst ku czci Å›w. Dymitra SoÅ‚uÅ„skiego - patrona parafii i monasteru. Pierwsza Å›wiÄ…teczna Liturgia rozpoczęła siÄ™ o póÅ‚nocy. PrzewodniczyÅ‚ jej ks. Adam Misijuk, który również wygÅ‚osiÅ‚ kazanie. O godzinie 8.00 zostaÅ‚ dokonany czyn maÅ‚ego poÅ›wiÄ™cenia wody po czym ponownie odsÅ‚użono akatyst ku czci Å›w. Dymitra SoÅ‚uÅ„skiego. O godzinie 10.00 ks. MikoÅ‚aj KieÅ‚baszewski, wraz z przybyÅ‚ym duchowieÅ„stwem, rozpoczÄ…Å‚ drugÄ… Å›wiÄ…tecznÄ… LiturgiÄ™. NabożeÅ„stwo zakoÅ„czyÅ‚a procesja z poÅ›wiÄ™ceniem przyniesionych przez wiernych owoców.
W trakcie procesji dokonano również poÅ›wiÄ™cenia krzyża ufundowanego przez potomków pana Prokopa Iwacika. W 1946 roku Pro...
18 sierpnia - niedziela:
17.00 - nabożeństwo całonocnego czuwania,
23.00 - akatytst ku czci św. Dymitra Sołuńskiego.
19 sierpnia - poniedziałek:
00.00 - Święta Liturgia,
08.00 - małe oświęcenie wody i akatyst ku czci św. Dymitra Sołuńskiego,
10.00 - Święta Liturgia.
Wszystkie nabożeństwa odbędą się w cerkwi św. Dymitra Sołuńskiego.
Dnia 13 maja, bieżącego roku, naszÄ… wspólnotÄ™ odwiedziÅ‚ Jego Ekscelencja Kallistos (Ware), metropolita Dioklei. Metropolita Kallistos jest uznawany za jednego z najwybitniejszych, obecnie żyjÄ…cych, prawosÅ‚awnych teologów. W latach 1966-2001 byÅ‚ wykÅ‚adowcÄ… Fundacji Spaldinga i kierowaÅ‚ programem studiów teologii prawosÅ‚awnej na Uniwersytecie w Oksfordzie, a od 1970 roku byÅ‚ również czÅ‚onkiem rady i tutorem teologii tamtejszego Pembroke College. Do niedawna przewodniczyÅ‚ kolegium Instytutu PrawosÅ‚awnych Studiów ChrzeÅ›cijaÅ„skich w Cambridge.
Podczas wizyty WÅ‚adyka zapoznaÅ‚ siÄ™ z historiÄ… monasteru oraz z porzÄ…dkiem naszego codziennego, wspólnotowego życia. Ponadto odwiedziÅ‚ nasze dwie cerkwie, w których pokÅ‚oniÅ‚ siÄ™ Ikonom naszych ÅšwiÄ™tych Patronów. W czasie rozmowy WÅ‚adyka poruszaÅ‚ problemy zwiÄ…zane z liturgikÄ… oraz życiem prawosÅ‚awnych w Wielkiej Brytanii. WspominaÅ‚ również swoich bezpoÅ›rednich, jak i poÅ›rednich nau...
19 kwietnia z bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwa Jego Eminencji, Metropolity Sawy, w naszym monasterze miaÅ‚y miejsce postrzyżyny w schimÄ™ hierodiakona WiaczesÅ‚awa (Dejneko). Nowo postrzyżony otrzymaÅ‚ imiÄ™ WÅ‚odzimierz, w cześć Å›w. równego apostoÅ‚om WÅ‚odzimierza Kijowskiego oraz metropolity WÅ‚odzimierza (Tichonickiego).
Ojciec WÅ‚odzimierz urodziÅ‚ siÄ™ 14 lutego 1984 r. w SokóÅ‚ce w rodzinie duchownego ks. MikoÅ‚aja i matuszki Anny. SwÄ… edukacjÄ™ na szczeblu podstawowym i ogólnoksztaÅ‚cÄ…cym odbyÅ‚ w DÄ…browie BiaÅ‚ostockiej. Po zdaniu matury oraz egzaminów wstÄ™pnych podjÄ…Å‚ naukÄ™ w PrawosÅ‚awnym Seminarium Duchowym w Warszawie, którÄ… zakoÅ„czyÅ‚ w 2006 roku obronÄ… pracy licencjackiej: Gnostycyzm w ocenie Adversus Haeresrs Å›w. Ireneusza z Lyonu. NastÄ™pnie naukÄ™ kontynuowaÅ‚ w ChrzeÅ›cijaÅ„skiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Studia zakoÅ„czyÅ‚ w 2009 roku obronÄ… pracy: CzÅ‚owiek i jego zbawienie wedÅ‚ug Å›w. Symeona Nowego Teologa. J...
17 kwietnia z błogosławieństwa Jego Eminencji, Metropolity Sawy, w naszym monasterze miały miejsce postrzyżyny w schimę hieromnicha Michała (Kondratiuka). Nowo postrzyżony otrzymał imię Maksym, w cześć pamięci św. Maksyma Wyznawcy.
Ojciec Maksym urodziÅ‚ siÄ™ 26 wrzeÅ›nia 1979 w BiaÅ‚ymstoku. Po zakoÅ„czeniu edukacji na szczeblu podstawowym i Å›rednim w 1999 roku wstÄ…piÅ‚ do Klasztoru Å›w. Onufrego w JabÅ‚ecznej. Tutaj, 28 stycznia 2000 roku, otrzymaÅ‚ Å›wiÄ™cenia diakoÅ„skie, a 24 czerwca tego rok kapÅ‚aÅ„skie. Obu Å›wiÄ™ceÅ„ o. Maksymowi udzieliÅ‚ Jego Eminencja, Metropolita Sawa. Od 2003 roku o. Maksym niesie swój trud życia monastycznego w naszej wspólnocie. W 2008 roku o. Maksym zakoÅ„czyÅ‚ PrawosÅ‚awne Seminarium Duchowne w Warszawie obronnÄ… pracy: Charakterystyka apokryficznych apokalips żydowskich na przykÅ‚adzie trzech wybranych utworów. Obecnie ojciec kontynuuje studia na ChrzeÅ›cijaÅ„skiej Akademii Teologicznej. ...