
11.8.2014
|
Harmonogram nabożeństw w dniu święta Przemienienia Pa...

18 sierpnia - poniedziałek:
17.00 - Wsienoszcznoje bdienije
23.00 - akatyst ku czci św. Dymitra Sołuńskiego
19 sierpnia - wtorek:
00.00 - Święta Liturgia
08.00 - małe oświęcenie wody i akatyst ku czci św. Dymitra Sołuńskiego
10.00 - Święta Liturgia
Wszystkie nabożeństwa odbędą się w cerkwi św. Dymitra Sołuńskiego.

Pielgrzymka
GRUZJA
„Ziemia wybrana przez Boga”
11-19 września 2014
W dniach 11-19 września nasz monaster wraz z Diecezjalnym Biurem Pielgrzymkowym przy Parafii Prawosławnej w Krakowie organizuje pielgrzymkę do Gruzji. Program pielgrzymki przewiduje min.:
Świętości Tibilisi
Relikwie św. Nino w Bodbe
Relikwie św. Szio w Mgmime
Chiton Zbawiciela w Mccheta
Relikwie św. Dawida w Garedży
Szklane miasto Uplisciche i monastery Kartlii
Niezapomniane widoki wysokiego Kaukazu w Kazbegi
Wylot z Warszawy do Tbilisi PLL Lot. Przewidziana jest kameralna grupa 15 osób. Do wyjazdu nie jest potrzebna wiza. Wystarczy paszport bądź dowód osobisty.
Koszt pielgrzymki: 1300 zł + 600 USD
W cenie zawarte są wszystkie niezbędna świadczenia:
Przelot PLL LOT: Warszawa – Tbilisi - Warszawa
8 noclegów w hotelu w Tbilisi (pokoje 2-4 0s0bowe z łazienkami)
Program realizowany prz...
W dniach 10–11 maja br. mieliśmy szczęście gościć w naszym monasterze Jego Ekscelencję Nikolaosa, biskupa Mesogaii i Lavreotiki. Urodzony 13 kwietnia 1954 roku w Salonikach hierarcha greckiej Cerkwi jest uważany za jednego z najwybitniejszych prawosławnych teologów. Absolwent min. Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach, Uniwersytecie w Harvardzie zajmuje się przede wszystkim bioetyką. W 1993 roku założył pierwsze w Grecji Centrum Etyki Biomedycznej i Deontologii, którego został dyrektorem. Zajmuje się prawosławną bioetyką, socjologicznymi implikacjami biomedycyny, organizuje wykłady, seminaria oraz konferencje i szkolenia dla młodych naukowców w kwestiach bioetyki. Metropolita jest autorem wielu książek, m.in.: „Tam, gdzie nie widać Boga”, „Atos, najwyższe miejsce na ziemi”, „Modlitewne filokalia”, „Jeśli istnieje życie, to chcę żyć”. Dla wiernych prawosławnej Cerkwi w Polsce Władyka jest przede wszystkim znany jako autor książki „Tam, gd...
PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA:
7.00 – Czas: 3,6,9 (z czytaniem św. Ewangelii), Izobrazitielnyje, Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów
17.00 – Utrenia, 1 czas (cerkiew św. Nektrariusza)
CZWARTEK:
9.00 – Wieczernia z Liturgią św. Bazylego Wielkiego
16.00 – Utrenia z czytaniem 12 Ewangelii
PIĄTEK:
6.00 – Carskie czasy (cerkiew św. Nektrariusza)
14.00 – Wieczernia z wyniesieniem Płaszczenicy, Małe Powieczerie
17.00 – Utrenia Wielkiej Soboty
SOBOTA:
2.00 – Wieczernia z Liturgią św. Bazylego Wielkiego
23.30 – Nabożeństwo Paschalne
Poza wyszczególnionymi wypadkami wszystkie nabożeństwa odbędą się w cerkwi św. Dymitra.

Poniedziałek – 06.01.2014:
06.00 – Wlk.Czasy (kaplica św. Nektariusza)
13.00 - Wlk. Wieczernia z Boską Liturgiją św. Bazylego Wlk. (Monaster św. Katarzyny - ZALESZANY)
22.00 - Wlk. Powieczerie, Utrenia i Boska Liturgia (cerkiew św. Dymitra)
Wtorek - 07.01.2014 (cerkiew św. Dymitra):
13.00 – Wieczernia
Środa - 08.01.2014
Sobór Przenajświętszej Bogurodzicy (cerkiew św. Dymitra):
7.30 – Utrenia i Boska Liturgia
14.00 – Wieczernia
Czwartek - 09.01.2014
Ap. i pierwszego mcz. Stefana (kaplica św. Nektariusza):
7.30 – Utrenia i Boska Liturgia
14.00 – Wieczernia
30.12.2013
|
Święta Liturgia w sylwestrową noc

Dzień 22 listopada jest dla naszego monasteru jednym z najważniejszych momentów w roku. Tego dnia przypada dzień pamięci patrona naszej monasterskiej kaplicy św. Nektariusza Egińskiego. Podobnie jak w latach poprzednich świąteczne uroczystości rozpoczęły się 21 listopada nabożeństwem całonocnego czuwania, które celebrowali ojcowie monasteru oraz ks. Eliasz Suproniuk i ks. Mikołaj Dejneko. W czasie nabożeństwa zebrani wysłuchali nie tylko, czytanych jak i śpiewanych, tradycyjnych psalmów, stichir i troparionów przygotowanych na dzień pamięci egińskiego cudotwórcy ale również słowa samego św. Nektariusza. Oto część odczytanego tekstu:
Bracia moi! Wielce miłosierny Bóg pragnie szczęścia nas wszystkich zarówno w tym życiu, jak i w przyszłym. Dlatego też powołał swoją świętą Cerkiew, żeby oczyszczała ona nas od grzechów, uświęcała, jednoczyła z Bogiem i darowała nam niebiańskie błogosławieństwa.
Cerkiew czeka na nas...

22 listopada nasza wspólnota będzie świątecznie wspominać pamięć św. Nektariusza z Eginy. W naszym monasterze znajduje się kaplica, której patronem jest właśnie ten wielki święty XX wieku. Św. Nektariusz jest szczególnie znany jako lekarz osób cierpiących na choroby nowotworowe.
Porządek nabożeństw:
21 listopada - czwartek:
17.00 - nabożeństwo całonocnego czuwania.
22 listopada - piątek:
9.00 – Święta Liturgia, molebien z akatystem do św. Nektariusza, małe poświęcenie wody.
Wszystkie nabożeństwa odbędą się w znajdującej się na terenie monasteru kaplicy św. Nektariusza z Eginy.
Było to 26 października 1987 r. Godzina na pewno daleko po 22-giej. Thessaloniki hucznie świętowały pamięć swego patrona św. Dymitra, jak również wyzwolenie spod jarzma pięćsetletniej okupacji tureckiej (północna Grecja w porównaniu do południowej części kraju wyzwolona została prawie sto lat później).
Cerkiew św. Dymitra była jeszcze otwarta i ciągle zachodzili do niej ludzie, którzy kłaniali się relikwiom wielko męczennika. W tym czasie w świątyni znajdowało się nie więcej niż trzydzieści, może czterdzieści osób. Gromadka dziesięciu kobiet otaczała półkolem relikwiarz i śpiewała paraklis do św. Dymitra. Jedynym duchownym w tym czasie w cerkwi był nowo wyświęcony diakon, któremu towarzyszyła jego matuszka. Proboszczem był wtedy obecny metropolita Werii Panteleimon. Poprosił on diakona, żeby wraz z matuszką na niego zaczekali. Nagle kobiety śpiewające paraklis zaczęły krzyczeć! Diakon szybko pobiegł w ich stronę, a...
8 listopada br. nasza wspólnota uroczyście wspominała pamięć patrona monasteru św. Dymitra Sołuńskiego. W świątecznych uroczystościach wzięło udział wielu przybyłych wiernych i pielgrzymów oraz duchowieństwo z okolicznych parafii jak i diecezji białostocko-gdańskiej, łódzko-poznańskiej oraz przemysko-nowosądeckiej.
Świąteczne uroczystości rozpoczęło całonocne czuwanie któremu przewodniczył ks. Anatol Tokajuk. O godzinie 23.00 został odsłużony akatyst ku czci św. Dymitra Sołuńskiego. Następnie o północy rozpoczęła się pierwsza świąteczna Liturgia. Przewodniczył jej ks. Walenty Olesiuk. Kazanie wygłosił ks. Aleksy Petrowski. O godzinie 8.00 został dokonany czyn małego poświęcenia wody. Następnie odsłużono akatyst ku czci św. Dymitra Sołuńskiego. O godzinie 10.00 rozpoczęła się główna świąteczna Liturgia której przewodniczył Jego Eminencja Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski. W okolicznościowym kaz...